نکاتی که باید در مورد جعبه و قرقره آتش نشانی (هوزریل) بدانید

  • ارسال: يکشنبه، 2 خرداد 1400 11:38
  • نوشته شده توسط: (writenby)
  • (groupname)
  • بازدید: 771
نکاتی که باید در مورد جعبه و قرقره آتش نشانی (هوزریل) بدانید
   در لحظات اول شروع آتش سوزی،سامانه های اطفای حریق شیلنگی مانند جعبه آتش نشانی و هوزریل می توانند حکم جعبه کمک های اولیه آتش سوزی را ایفا کنند. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم هر جایی جعبه کمک های اولیه وجود دارد،جعبه آتش نشانی با یک سامانه اطفای حریق با جعبه آتش نشانی(خاموش کننده،هوزریل) نیز وجود داشته باشد. حتی در اغلب جاها حضور جعبه آتش نشانی الزامی تر از جعبه کمک های اولیه است. پیشروی آتش از لحظه شروع آتش سوزی بسیار سریع است. سرعت پیشروی بستگی به کلاس آتش و مصالح و اشیائی دارد که در داخل ساختمان موجود است. در حوادث آتش سوزی ثانیه ها هم بسیار مهم هستند. چه بسا اگر فقط 10 ثانیه زودتر اقدام به اطفا می کردیم،شاید فقط به یک هوزریل یا یک خاموش کننده نیاز داشتیم و نیازی به حضور آتش نشانی نبود. شاید هم فقط با یک اسپرینکلر اتوماتیک، حریق مهار می شد. در لحظات اول شروع آتش سوزی، حجم آتش کمتر است. همچنین مقداری دود نیز ایجاد می شود اما هنوز دید مختل نشده است. به محض اینکه آتش شروع به گسترش نمود، به سقف می رسد و حجم دود هم بسیار بیشتر می شود.
 
 

1. هوزریل چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

بر اساس تعریف استاندارد ملی ایران به شماره 1-22157 هوزریل وسیله اطفاء حریقی است که الزاما از یک قرقره با امکان تغذیه آب از مرکز آن، شیر ورودی تک ضرب،شیلنگ نیمه سخت، نازل قطع جریان و در صورت لزوم یک هدایتگرشیلنگ تشکیل شده است. هوزریل ها الزاما همراه با جعبه آتش نشانی نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرند. البت نوع دیگر سامانه اطفای حریق هم هست که با یک قرقره معمولی (بدون سیستم آبرسان داخلی) و شیلنگ تاشونده ساخته می شود. هر دونوع سیستم قرقره و شیلنگ معمولا در داخل جعبه های آتش نشانی مورد استفاده هستند.
 

2. هوزریل ها برای اطفای کدام نوع حریق مناسب هستند؟

براساس استاندارد کشور انگلستان و ضوابط سازمان آتش نشانی تهران،حریق را می توان در 6 گروه تقسیم کرد. سوختن مواد جامد مانند چوب،کاغذ،پارچه و... که گروه A نام دارد. گروه B نیز به سوختن مایعات اشتعال پذیر مانند بنزین و نفت اختصاص دارد. اگر عامل آتش سوزی گازهای اشتعال پذیر باشد،حریق در گروه C قرار می گیرد. گروه D و E به ترتیب مربوط به فلزات اشتعال پذیر و حریق های ناشی از تجهیزات الکتریکی دارای جریان اختصاص دارد. و در آخر گروه F نیز به حریق های ناشی از وسایل آشپزخانه ای و روغن های آشپزی مربوط است. هوزریل ها برای خاموش کردن آتش از آب استفاده می کنند.هوزریل ها مخصوص کلاس حریق A هستند. اما به این موضوع هم باید دقت کنیم که ممکن است عامل شروع آتش سوزی هرچیزی باشد. ممکن است یک جرقه ناشی از اتصالی برق باشد اما مواد در حال سوختن،مبل ها و وسایل چوبی و پارچه ای باشند. در این حالت،حریق از کلاس Eنبوده بلکه از نوع A طبقه بندی می گردد. بسیاری از آتش سوزی ها در ساختمان مسکونی با سوختن مبل،فرش،پرده و در حالت کلی سوختن مواد جامد شروع می شود. پس هوزریل ها برای اغلب آتش سوزی های بناهای مسکونی و اداری-تجاری قابل استفاده هستند.
 

3. هوزریل ها بهتر است در چه جاهایی نصب شوند؟

مطابق الزامات سازمان آتش نشانی، هوزریل ها باید در محل های مشخص و در معرض دید باشند تا هرکسی در هنگام حادثه حریق به راحتی آن را ببیند و مورد استفاده قرار دهد. یکی از محل های نصب جعبه آتش نشانی و هوزریل نزدیک به درب خروجی است. البته باید به گونه ای نصب گردد که با توجه به طول شیلنگ (20 تا 30 متر) تمام نقاط و اتاق های ساختمان را پوشش دهد. در مجموع با توجه به طول شیلنگ های آتش نشانی و برد موثر نازل اطفای حریق (3 متر در حالت اسپری و 10 متر در حالت جت)،هر هوزریل می تواند تا 30 الی 40 متر را پوشش دهد.
 

4. طریقه نصب هوزریل و جعبه آتش نشانی آن چگونه است؟

مطابق الزامات آتش نشانی سازمان آتش نشانی،ارتفاع نصب جعبه آتش نشانی هوزریل از کف زمین باید بین 140 تا 160 سانتی متر باشد. همچنین سایز جعبه هوزریل باید به گونه ای باشد که کلیه قطعات آن از همدیگر حداقل 2.5 سانتی متر از بدنه جعبه فاصله داشته باشند. این فاصله در استاندارد NFPA 5 سانتی متر است. این فاصله، بیرون کشیدن قرقره و بازکردن راحت و سریع آن در هنگام حادثه را تضمین می کند. در صورت نصب در نزدیکی خروجی ساختمان، باید جعبه هوزریل به گونه ای نصب شود که کمترین مانع را در عبور و مرور افراد ایجاد کند.
 

5. پروژه مسکونی شما به چند عدد جعبه آتش نشانی و هوزریل نیاز دارد؟

با توجه به اینکه هر هوزریل بسته به طول شیلنگ مورد استفاده، در حدود 30 الی 40 متر از ساختمان را از نظر ایمنی در برابر آتش سوزی پوشش می دهد، پس هر ساختمان یا مجموعه ای از بناها صرف نظر از نوع کاربری باید مجهز به حداقل 1 جعبه و قرقره اطفای حریق (هوزریل) باشند.برخی اوقات طراحان ایمنی و آتش نشانی تصمیم می گیرند یکی از جعبه های آتش نشانی هوزریل در نزدیکی درب ورودی یا خروجی اضطراری نصب گردد. در این حالت باید بررسی گردد که آیا هوزریل نصب شده تمام ساختمان را پوشش می دهد یا نه.تا در صورت نیاز یک یا چند هوزریل و جعبه آتش نشانی دیگر نصب گردد.
 

6. سامانه اطفای حریق جعبه آتش نشانی و هوزریل برای عملکرد صحیح به چه مقدار جریان آب نیاز دارد؟

هوزریل ها به طور دائم به جریان آب متصل هستند (سیستم تر). قطع و وصل این جریان توسط یک شیر تک ضرب صورت می گیرد. دبی جریان برای تامین آب مناسب مطابق استاندارد ملی ایران به شماره 1-22157،هوزریل ها برای قطر معادل 5 میلی متر نازل و برای فشار 2 بار 18 لیتر بر دقیقه و برای فشار 4 بار 26 لیتر بر دقیقه است.
 

7. استاندارد NFPA 14 چه الزاماتی برای نصب هوزریل آتش نشانی در نظر می گیرد؟

حداکثر طول شیلنگ در سامانه اطفای حریق جعبه و قرقره (با شیلنگ های تاشونده و شیلنگ های نیمه سخت)، نباید بیشتر از 30متر باشد.
جعبه های آتش نشانی باید فقط برای نگهداری ابزارهای اطفای حریق و آتش نشانی مورد استفاده باشد و هیچ وسیله غیر مرتبطی داخل آن نگهداری نشود. جعبه ها باید به گونه ای باشند که به راحتی قابل باز کردن و قابل استفاده باشند. جعبه های آتش نشانی باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا روند استفاده سریع از ابزارهای اطفای حریق داخل آن را محدود نکنند.
سیستم قرقره و شیلنگ داخل جعبه آتش نشانی باید حداقل 5 سانتی متر از بدنه جعبه فاصله داشته باشد. حتی برای قرقره و شیلنگ تاشونده و حتی هنگامی که شیرفلکه جریان آب کاملا باز باشد. استفاده از جعبه و قرقره آتش نشانی برای تمیزکاری یا آبپاشی عمومی یا شستن ماشین به هیچ وجه مجاز نیست. جعبه آتش نشانی نباید به طور دائمی قفل شود. درب آن باید به گونه ای باشد که به راحتی باز شده و خیلی سریع آماده استفاده باشد.
 

8. دوره های بارزسی نگهداری و تعمیرات هوزریل ها چگونه است؟

نوع دیوار و وزن واحد سطح دیواری که جعبه و هوزریل روی آن نصب می شود باید حتما بررسی گردد. همچنین باید اتصالات مناسبی برای نصب جعبه آتش نشانی بر روی دیوار تعبیه شود. مسلما توصیه نمی شود که جعبه آتش نشانی و قرقره را روی دیوار با پهنای 10 سانتی نصب کنید.
مطابق استاندارد BS EN671-3 همه هوزریل ها باید هرسال یک بار و یا بعد از هر بار استفاده مورد بازرسی فنی و نگهداری و تعمیرات قرار گیرند. در این بازرسی ها باید حتما هوزریل به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد تا در صورت وجود هرگونه گرد و خاک،سیستم هوزریل تمیز شده و صحت عملکرد آن برای استفاده بعدی تضمین گردد.
همچنین بعد از تایید کارشناس مربوطه،این استاندارد توصیه می کند که پلمپ امنیتی روی هوزریل نصب گردد. براساس این استاندارد الزاما بعد از هر بار دوره های نگهداری و تعمیرات و اطمینان از صحت عملکرد هوزریل، برچسب « کنترل شد» باید چسبانده شود.
 

9. مقایسه مزایا و معایب هوزریل با خاموش کننده آتش نشانی (کپسول آتش نشانی)؟

براساس تحقیق سال 2017 میلادی مرکز تحقیقات ساختمان استرالیا،در هنگام وقوع آتش سوزی در ساختمان های اداری و شرکت ها،در 80 درصد موارد برای خاموش کردن آتش،کارمندان خاموش کننده آتش نشانی دستی را انتخاب می کنند. اما به جای خاموش کننده آتش نشانی هوزریل را نیز می توان مورد استفاده قرار داد. مهم ترین مزایای هوزریل ها عبارتند از: هوزریل ها جریان آب پیوسته و بدون قطعی را تامین می کنند. برخلاف خاموش کننده ها که ظرفیت خاموش کنندگی محدودی دارند.
نازل اطفای حریق هوزریل دارای حالت های پاشش جت و پاشش اسپری است. شما می توانید بدون نزدیک شدن به آتش هم برای کاهش اثر حرارت آتش سوزی از حالت اسپری استفاده کنید و هم با استفاده از حالت جت،از راه دور و به سرعت آتش را خاموش کنید. شما می توانید به استفاده از هوزریل حرارت ایجاد شده ناشی از آتش را از فاصله 10 متری (حالت جت نازل) آتش را نشانه روید. اما برای استفاده از خاموش کننده (کپسول آتش نشانی) باید به حریق بسیار نزدیک تر باشید. این موضوع استفاده از کپسول های آتش نشانی در شرایط مختلف را دشوار می کند.

کپسول آتش نشانی معمولا سبک و قابلف حمل بوده اما هوزریل (جعبه آتش نشانی و قرقره) جزء تجهیزات آتش نشانی و اطفای حریق ثابت است. البته با توجه به طول شیلنگ هوزریل ها هم به لحاظ پوشش دهی ایمنی،دست کمی از خاموش کننده ها ندارند. اما با این حال همه ما می دانیم که هوزریل ها قابلیت نصب در داخل اتومبیل ما را ندارند. کپسول آتش نشانی برای مراحل اولیه آتش سوزی مناسب است. اما هوزریل ها برای تمام مراحل آتش سوزی می توانند مورد استفاده باشند. کپسول های آتش نشانی بعد از مدتی باید سرویس و شارژ شوند. زیرا پودر مورد استفاده در این خاموش کننده ها بعد از مدتی باید تعویض شود. اما متریال موثر در هوزریل آتش نشانی،آب است. البته هوزریل ها هم نیاز به دوره های نگهداری و تعمیر دارند.
هزینه خاموش کننده ها نیز بسیار بیشتر از هوزریل هاست. آب در دسترس ترین و ارزان ترین متریال برای اطفای حریق است. درحالی که شما باید بعد از هر بار استفاده،خاموش کننده را شارژ کنید. البته هوزریل ها برای خاموش کردن آتش های سایر کلا س ها کاربرد کمتری دارند. اما کپسول های آتش نشانی مخصوص کلاس های مختلف آتش دردسترس هستند.

سخنی از مدیر عامل

با عرض سلام و ادب خدمت مخاطبین گرامی سایت گروه صنعتی پامچال، اینجانب محمود هراتیان اول دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت متولد سال 1349 متاهل دارای دو فرزند ، عاشق تولید و سفر با وسیله شخصی به دور دنیا می باشم . مجموعه گروه صنعتی پامچال شامل شرکت های دادرس آتش توچال تولیدکننده کپسول های آتش نشانی توچال ، واحد تولید جعبه های آتش نشانی پامچال شرکت مهندسی آتش نشان پامچال و شرکت فنون آذران پردیس جم آزمایشگاه همکار اداره استاندارد( آزمایشگاه آکرودیته ) به شماره گواهی تایید صلاحیت ES/3170 و دارای صلاحیت شغلی می باشد .

مهندس محمود هراتیان مدیریت کارخانه پامچال